Amortyzacja części – czy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć odszkodowanie?

Amortyzacja części – czy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć odszkodowanie?

Kierowcy zdają sobie sprawę, że ubezpieczyciele, aby wypłacić mniejsze kwoty z OC za likwidację szkody powstałej w wyniku kolizji, powołują się na amortyzację części, czyli koszt zużycia danego sprzętu w określonym czasie. Ich zdaniem zamontowanie nowych materiałów do naprawy kilkuletniego pojazdu sprawi, że wzrośnie wartość rynkowa samochodu. Okazuje się, że tego typu praktyki są nagminnie stosowane przez ubezpieczyli. W przypadku odszkodowań OC amortyzacja nie może być stosowana. Poniżej uzasadniamy tę kwestię, powołując się na odpowiednie przepisy prawne.

Ubezpieczyciel musi udowodnić, że auto zyskało na wartości

Komisja Nadzoru Finansowego z końcem marca 2015 roku wprowadziła wytyczne dotyczące likwidacji strat komunikacyjnych, które regulują kwestię pomniejszeń amortyzacyjnych stosowanych przez ubezpieczycieli w szkodach z OC sprawcy zdarzenia. Wydane postanowienie jasno określa, że poszkodowany powinien otrzymać kalkulację strat z uwzględnieniem cen nowych części i materiałów do pojazdu. Ubezpieczyciel może powołać się na amortyzację tylko i wyłącznie wtedy, gdy udowodni, że wyposażenie auta w nowe części doprowadziło do wzrostu jego wartości. Jednak jest to bardzo trudne do wykazania z tego względu, że samochód traci na cenie w momencie kolizji.

Sprawca zdarzenia musi pokryć wszystkie straty

Poszkodowany w kolizji czy stłuczce może również powołać się na artykuł 361 § 2 kodeksu cywilnego, w którym określono, że uszkodzony przedmiot sprawy musi zostać przywrócony do stanu przed zaistniałym zdarzeniem. Właściciel uszkodzonego samochodu ma prawo postanowić naprawić auto, jeśli uzna, że wydatki związane z przywróceniem go do stanu używalności nie przekraczają wartości pojazdu sprzed zdarzenia. Wtedy ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. Warto wymienić tutaj również wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1980 roku, który precyzuje kwestię naprawy likwidacji szkody. Wprost wyjaśnione jest, że uszkodzony przedmiot musi zostać doprowadzony do stanu przed zaistniałą szkodą, nawet jeśli wymagane będzie zastosowanie nowych części. Koszty naprawy spoczywają na sprawcy, który wyrządził straty.

Pomożemy Ci w egzekwowaniu Twoich praw!

Mimo przepisów szczegółowo wyjaśniających wykorzystywanie amortyzacji, ubezpieczyciele i tak często próbują ją stosować. Dlatego warto samemu nie dochodzić swoich praw, tylko skorzystać z pomocy najlepszych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw odszkodowawczych. Bardzo ważne jest prawidłowe oszacowanie szkody. Pracownicy Kancelarii Automobilis profesjonalnie zajmują się wszystkimi powierzonymi im zleceniami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz konsultacji z pracownikami, którzy pomogą w wyjaśnieniu trudnych i niezrozumiałych kwestii związanych z odszkodowaniem. Eksperci są do dyspozycji i pomogą w egzekwowaniu Państwa praw.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu