Czy w celu uzyskania pełnego odszkodowania musimy wykazywać poniesione koszty napraw?

Czy w celu uzyskania pełnego odszkodowania musimy wykazywać poniesione koszty napraw?

Zgłoszenie powstałej w wyniku stłuczki czy wypadku szkody nierzadko stanowi początek długiej walki o wyrównanie związanych z tym strat. Wymaga to dużej skrupulatności, a przede wszystkim, wielkiej determinacji i wykorzystywania wszystkich pomocnych w tym sposobów. Warto jednak pamiętać, że szereg zapisów i rozstrzygnięć prawnych przemawia zdecydowanie na korzyść osób poszkodowanych i nie trzeba wcale postępować dokładnie tak, jak życzyłby sobie tego ubezpieczyciel.

Naprawy często kosztują niemało

Koszty napraw, jakich wymagają uczestniczące w wypadkach i innych zdarzeniach pojazdy, bywają bardzo różne. Nawet niepozorne uszkodzenia, dotyczące np. układu jezdnego czy napędowego, bądź elementów karoserii, mogą nieść ze sobą konieczność zostawienia w warsztacie tysięcy złotych. Możliwie szybkie uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania jest więc niezwykle istotne. Po dokonanej reperacji pozwala domowemu budżetowi odzyskać równowagę. Jeśli jednak odpowiednią ilością pieniędzy nie dysponujemy – bo któż jest w stanie przewidzieć, że zdarzy mu się udział w wypadku, od tego jest przecież właśnie ubezpieczenie – stajemy przed poważnym kłopotem.

Towarzystwa ubezpieczeniowe tymczasem niechętnie wywiązują się ze swoich zobowiązań i niejeden poszkodowany spotkał się czynieniem z ich strony szeregu przeszkód. Jedną z nich bywało żądanie przedstawienia faktur za zakup części czy wykonane usługi naprawy. Tymczasem już w 2007 roku wypowiedział się w tej sprawie Sąd Najwyższy. Orzekł, że uszczerbek majątkowy, który ma zostać wyrównany przez odszkodowanie, istnieje od chwili wyrządzenia szkody do wypłacenia sumy pieniężnej odpowiadającej jej wysokości. Nie ma więc znaczenia fakt dokonania naprawy, lub jego brak.

W kwestii żądania faktur za części zamienne wypowiadał się także Rzecznik Finansowy zwracając uwagę na to, że ubezpieczyciel musi wykazać, że żądanie jakiegokolwiek dokumentu jest niezbędne do dalszego biegu postępowania i nie może wymagać takich, których uzyskanie wiąże się dla poszkodowanego z nadmiernymi trudnościami.

Poniosłeś szkodę? Należą Ci się pieniądze

Wystarczy więc wiedzieć jak rzecz wygląda z prawnego punktu widzenia, by móc skutecznie dać odpór podobnym pomysłom towarzystw ubezpieczeniowych. Samo to jednak jeszcze nie gwarantuje, że bez problemu uda się w krótkim czasie uzyskać świadczenie w odpowiadającej poniesionym szkodom wysokości. Tego rodzaju kwestii spornych może w danym przypadku być w dodatku więcej, czyniąc dochodzenie odszkodowań kłopotliwym. A naprawa nie może przecież czekać, ponadto, jeśli samochód ma nadal być niezawodnym i bezpiecznym w użytkowaniu, nie możne ona być wykonana byle jak. Niezbędne pieniądze można jednak uzyskać jeszcze na długo zanim zapadnie sadowy wyrok kładący oporowi ubezpieczyciela kres. Wystarczy sprzedać nam takie roszczenie i pozbyć się ryzyka i innych problemów, a my wypłacimy poszkodowanemu odpowiednią kwotę, samodzielnie przystępując do jej odzyskania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu