Cztery sposoby firm ubezpieczeniowych na zaniżenie odszkodowania z OC

Cztery sposoby firm ubezpieczeniowych na zaniżenie odszkodowania z OC

Egzekwowanie odpowiedniego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku nie jest prostą sprawą. Często zdarza się, że otrzymana kwota za poniesione w kolizji straty nie jest adekwatna do doznanych szkód. Okazuje się, że ubezpieczyciele próbują różnych sposobów, aby wypłacić, jak najniższą rekompensatę.

Trzeba ustalić cenę rynkową uszkodzonego samochodu

Pierwszym z nich, to zaniżanie wartości pojazdu. Aby dokładnie określić kwotę odszkodowania częściowego czy całkowitego, trzeba sprawdzić faktyczną cenę rynkową uszkodzonego auta. Zajmuje się tym firma ubezpieczeniowa, która wykorzystuje do tego specjalistyczny system, na przykład Eurotax. W programie wypełnia się kwestionariusz, trzeba wpisać charakterystykę auta: markę, model, rok produkcji, a także wyposażenie. Jeśli zostaną wprowadzone niekompletne dane, wartość naszego samochodu zostanie źle określona, dlatego dla upewnienia warto skorzystać z usług innego rzeczoznawcy i porównać oba wyliczenia. Należy zwrócić uwagę również na to, czy ubezpieczyciel wypłacając świadczenie z polisy OC, oszacował kwotę na podstawie oryginalnych części czy zamienników, które są o wiele tańsze. Może okazać się, że otrzymaliśmy odszkodowanie wyliczone na podstawie alternatywnych elementów do samochodu. Zgodnie z art. 363 § 1 kodeksu cywilnego, naprawianie szkody powinno opierać się o wybór poszkodowanego lub poprzez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego.

Ubezpieczyciel standaryzuje stawki pracy mechanika

Kolejnym sposobem na obniżenie kwoty odszkodowania jest uśrednianie stawek robocizny pracowników zakładu samochodowego, do którego oddaliśmy swój uszkodzony pojazd. Mechanik określa nam skalę usterek oraz całkowity koszt naprawy, w którym uwzględnia cenę nowych części do pojazdu oraz wykonanej pracy. W zależności od zakładu, koszt robocizny może być różny. Dlatego ubezpieczyciele postanawiają uśredniać kwotę. Takie praktyki nie mają żadnych podstaw prawnych. Warto przytoczyć tutaj orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 2003 roku, na które powołuje się Rzecznik Finansowy. Z pisma dowiadujemy się, że nie można standaryzować stawek. Firma ubezpieczeniowa akceptując sposób dokonania naprawy samochodu przez poszkodowanego, a potem uśredniając stawki za robociznę naliczoną przez dany warsztat, kwestionuje prawo pokrzywdzonego do swobodnego wyboru zakładu mechanicznego.

Można liczyć na pomoc w odzyskaniu odszkodowania

Ubezpieczyciel twierdzi też czasami, że uszkodzenia, za które chcemy otrzymać odszkodowanie, były już wcześniej i nie powstały na skutek zgłaszanego zdarzenia. W takim przypadku konieczne może okazać się powołanie bezstronnego biegłego rzeczoznawcy, który rozstrzygnie zaistniały spór. Jeśli chodzi o szkody OC,  to warto postawić na specjalistów, którzy profejsonalnie zajmą się sprawą. Kancelaria Automobilis od lat zajmuje się dochodzeniem należnych odszkodowań. Nasi pracownicy pomogą we właściwej wycenie rozmiarów szkody, służą również doradztwem w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z daną rekompensatą

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu