Czy rzeczoznawca samochodowy może zaniżyć wycenę szkody?

Czy rzeczoznawca samochodowy może zaniżyć wycenę szkody?

Ubezpieczyciel określa wysokość odszkodowania na podstawie opinii rzeczoznawcy. Należy jednak zauważyć, że nie jest to rzeczoznawca niezależny, bezstronny, a osoba współpracującą z danym ubezpieczycielem. W związku z powyższym oczywiste jest, że wycena szkody wykonywana jest w taki sposób, aby wysokość odszkodowania była jak najniższa. Wyróżnić można kilka sposobów rzeczoznawców na obniżenie kosztorysu naprawy samochodu. W efekcie wycena szkody jest nieadekwatna do stanu rzeczywistego.

Czym jest potrącenie amortyzacyjne?

Bardzo częstym mechanizmem stosowanym przez rzeczoznawców są tzw. potrącenia amortyzacyjne. To wyliczone ceny części koniecznych do naprawy pojazdu, pomniejszone o procent ubytku wartości części zamiennych. W praktyce oznacza to, że ceny części zamiennych uzależniane są od wieku pojazdu, a potrącenie amortyzacyjne naliczane jest w większości przypadków, gdy samochód, który uległ uszkodzeniu, nie był samochodem nowym. Im pojazd starszy, tym wyższe potrącenie amortyzacyjne – najczęściej stosowane potrącenia to 40-70%. Zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych oraz opinią Rzecznika Ubezpieczonych zakłady ubezpieczeniowe nie powinny stosować potrąceń amortyzacyjnych, chyba że chodziłoby o naprawę uszkodzeń, które istniały przed wypadkiem lub wykonanie ulepszeń w stosunku do stanu samochodu przed kolizją. W praktyce oznacza to, że przy wycenie szkody rzeczoznawca samochody powinien brać pod uwagę koszt zakupu nowych części i materiałów, w każdym przypadku, gdy jest to niezbędne do przywrócenia stanu pojazdu sprzed kolizji.

Opinia niezależnego rzeczoznawcy

Rzeczoznawstwo samochodowe to dość powszechna działalność. W każdym mieście można spotkać wyspecjalizowanych rzeczoznawców, którzy wykonują szacunkowe kosztorysy naprawy uszkodzeń. W celu uzyskania bezstronnej oraz rzeczywistej wyceny szkody warto jest skorzystać z usług fachowca. Oczywiście za taką opinię trzeba będzie zapłacić. Niemniej jednak pozwoli to na określenie rzeczywistej wysokości szkody i oszacowanie, czy ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania. Kancelaria Automobilis zajmuje się wykupem praw do szkód na mieniu, w tym praw do odszkodowania za uszkodzenia samochodów powstałych w wyniku zdarzenia drogowego. Swoje usługi kieruje do osób, które jeszcze nie otrzymały odszkodowania lub już je otrzymały, ale w zbyt niskiej wysokości. Jeśli uważasz, że rzeczoznawca zaniżył wielkość szkody lub otrzymałeś zbyt niskie świadczenie zgłoś się do Kancelarii. Specjaliści zweryfikują wycenę szkody, a niezależny rzeczoznawca wykonana szacunkowy kosztorys. Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż praw do szkody na mieniu otrzymasz od Automobilis należne odszkodowanie lub dopłatę do świadczenia już otrzymanego bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów (w tym bez ponoszenia kosztów wykonania szacunkowego kosztorysu przez rzeczoznawcę), a specjaliści we własnym zakresie będą dochodzić świadczenia od ubezpieczyciela.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu