Dopilnuj, by rzeczoznawca rzetelnie wykonał swoją pracę

Dopilnuj, by rzeczoznawca rzetelnie wykonał swoją pracę

Pokrywanie szkód powstałych w wyniku wypadku drogowego z polisy OC sprawcy odbywa się poprzez jasno określoną procedurę, w której wszystkie składające się na nią kroki muszą zostać poprawnie wykonane. Jak wszyscy wiemy, towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły dążą do maksymalnego ograniczania wysokości wypłacanych poszkodowanym kwot. Niestety, nierzadko to oni sami im w tym pomagają, lekceważąc zadanie dopilnowania prawidłowości wszystkich wykonanych czynności. Praca rzeczoznawcy ma tu znaczenie kluczowe.

Podczas oględzin nie stój biernie!

Różne są wykorzystywane w naszym kraju sposoby na zaniżenie odszkodowania. Bardzo często mamy do czynienia z problemem sporządzania kosztorysów na podstawie możliwie najniższych cen części, nierzadko są to więc elementy nieodpowiadające jakością tym, które wymagały wymiany. Inny sposób to amortyzowanie rzekomego wzrostu wartości, który miał mieć miejsce na skutek zastosowania części nowych. Skupiając się na uchybieniach dotyczących tego co jest, nie zapominajmy też o tym, by sprawdzać czego nie ma! Zapobiec pominięciu lub umniejszeniu rozmiaru poszczególnych uszkodzeń możemy wówczas, gdy odpowiednio czujnie śledzić będziemy pracę przybyłego po dokonaniu zgłoszenia szkody rzeczoznawcy.

Różne elementy samochodu, czy to obecne np. w układzie jezdnym, czy jakimkolwiek innym, zaprojektowane są do tego, by skutecznie stawiać czoła naprężeniom występującym podczas normalnej eksploatacji. Tym zaś siłom, które, nierzadko w zupełnie inny sposób, oddziałują na nie podczas nawet nieszczególnie dramatycznego wypadku, mogą nie podołać, co jednak nie musi się od razu rzucać w oczy. M.in. dlatego właśnie oględziny powinny być przeprowadzone z maksymalną starannością.

Niech nic nie ujdzie Twojej uwadze

Do najoczywistszych spraw należy odnotowanie i staranne udokumentowanie wszystkich najbardziej widocznych uszkodzeń w postaci rys i zadrapań, wgnieceń, połamanych elementów z tworzyw czy laminatów, rozbitych reflektorów bądź wybitych szyb. Na tym jednak praca rzeczoznawcy nie powinna się kończyć. Warto przyjrzeć się także podwoziu, układowi jezdnemu czy komorze silnika i jednostce napędowej.

Bardzo ważne są wszelkie zdjęcia. Zarówno te dokumentujące stan samochodu przed szkodą, jak i przed naprawą, jeśli w jakimś zakresie musieliśmy jej dokonać przed wizytą rzeczoznawcy. Gdy zaś reparacja ma miejsce już po oględzinach, zdarza się, że w jej trakcie wychodzą na jaw inne uszkodzenia, które wcześniej mogły nam umknąć. Wówczas warto zwrócić się o dokonanie oględzin uzupełniających.

Raport z oględzin będzie jednym z ważniejszych dokumentów, na podstawie których sporządzona zostanie wycena szkody. Zanim go podpiszemy upewnijmy się więc, że nie mają miejsca żadne uchybienia. Wówczas łatwiej będzie dowieść, że kosztorys jest nieprawidłowy i odszkodowanie z OC sprawcy zostało zaniżone. Walka z ubezpieczycielem nadal może być jednak długa i niełatwa – nie trzeba jednak toczyć jej samodzielnie. Automobilis umożliwia zbycie szkody i szybkie odzyskanie pieniędzy bez ryzyka i dodatkowych kosztów.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu