Dopłaty do odszkodowania. Czy warto? Przybliżamy wady i zalety

Dopłaty do odszkodowania. Czy warto? Przybliżamy wady i zalety

Różnego rodzaju problemy, z którymi borykamy się w codziennym życiu wymuszają stosowanie rozwiązań nietypowych. Takim jest być może sprzedawanie szkód – no bo przecież to do ubezpieczyciela i nikogo innego należy zadanie likwidacji skutków wypadku komunikacyjnego. Niestety, wielu z nich ze swoich obowiązków wywiązuje się nader niechętnie, wobec czego potrzebna jest dodatkowa pomoc. Niektórzy mają jeszcze wątpliwości co do tego, czy rozwiązanie to jest opłacalne – rozważmy więc jego plusy i minusy.

Usługa, która jest warta swojej ceny

Sceptycy mogą podnieść argument, że kwota dopłaty zawsze będzie nieco niższa od tej, jaką firma przejmująca prawa do roszczenia uzyska następnie w drodze sporu sądowego z ubezpieczycielem. Jest to oczywiście prawda. Czy jednak mogłoby być inaczej? Zaufanie to w naszej pracy rzecz niezbędna, więc, jak zawsze, powiedzmy szczerze, bez owijania w marketingowe frazesy – nikt nie wykonuje swojej pracy za darmo. Podmiot, który odkupi szkodę, ponosi ryzyko związane z koniecznością odzyskania tych pieniędzy. Ponadto nie ma pewności, że samemu poszkodowanemu udałoby się uzyskać podobnie wysokie odszkodowanie – a przecież także będzie się to wiązało z koniecznością ponoszenia poważnych kosztów, związanych np. z pracą rzeczoznawcy i uzyskaniem wsparcia prawnika. Najważniejsze jest to, czy cena, za jaką zostanie zbyte roszczenie, zaspokoi rzeczywiste potrzeby wynikłe na skutek wypadku – jeśli tak, oferta jest korzystna. Trzeba jeszcze tylko pamiętać, że uzyskane w ten sposób pieniądze nie są odszkodowaniem, tylko zyskiem z jego sprzedaży prawa do niego, w związku z czym podlegają opodatkowaniu.

Brak ryzyka ani konieczności długiego oczekiwania

Najważniejsza zaleta skorzystania z możliwości zbycia roszczenia, to krótki czas oczekiwania na pieniądze w uczciwie określonej kwocie. A to jest przecież niezwykle ważne. Czy ktokolwiek z nas jest w stanie przewidzieć, że przydarzy mu się udział w wypadku wiążący się z koniecznością nagłego poniesienia nierzadko dużego wydatku na naprawę samochodu? Takie niespodziewanie uderzenie w indywidualny budżet bywa bardzo kłopotliwe. A pojazd, często potrzebny do pracy i codziennego funkcjonowania, naprawić przecież trzeba. AUTOMOBILIS, wypłacając pieniądze w krótkim czasie, umożliwia więc bezproblemowe odzyskanie mobilności. Kolejna sprawa to brak konieczności wikłania się w podstępowanie sądowe. Wykazanie, że miała miejsce zaniżona wycena szkody zwykle nie jest bardzo trudne, jednak przed sądem przyda się opinia od rzeczoznawcy, nie mówiąc o wsparciu prawnym, dzięki któremu nie będziemy bezbronni wobec dużej i bogatej firmy. Tutaj problemy są co najmniej trzy: czas, jaki stracimy w zmaganiach z przewlekającym sprawę ubezpieczycielem, pieniądze, jakie będzie nas to kosztowało i ryzyko, które ponosimy. Ich wszystkich można się pozbyć i zostawić je zawodowcom zajmującym się takimi sprawami na co dzień.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Comments

  1. Visitor Rating: 4 Stars

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu