Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym?

Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym?

Jedno z najczęściej zadawanych nam pytań brzmi: Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym? Równie dobrze można by zapytać ile kosztuje mieszkanie, bez określania jak duże i gdzie położone. Rekordowe odszkodowania w Polsce przekraczały 2 miliony złotych, były to jednak sytuacje szczególne. Dlatego właśnie próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie rozpoczynamy od dopytania właśnie o okoliczności zdarzenia.

Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym za straty w mieniu?

Straty rzeczowe i finansowe znacznie łatwiej wycenić niż ludzkie zdrowie, nawet to jednak może nastręczać trudności. W przypadku wypadku komunikacyjnego gdy szkody pokrywane są z OC sprawcy, ubezpieczyciel odpowiada do wysokości 1 miliona euro. Kwota ta dotyczy jedynie odszkodowania za straty w mieniu.

By takie odszkodowanie uzyskać, trzeba by jednak ponieść wcześniej równie wysokie straty i je udowodnić. Zazwyczaj kwoty są znacznie niższe mimo iż kwotę odszkodowania składają się:

koszt naprawy uszkodzonych przedmiotów (w tym pojazdów),

zwrot kosztów za przedmioty bezpowrotnie zniszczone,

wyrównanie utraty wartości pojazdu powypadkowego,

potencjalne zyski, jakie mógłby odnieść poszkodowany użytkując swoje pojazdy i przedmioty.

Wszelkie niezbędne koszty jakie poszkodowany poniósł w związku z wypadkiem (np. taksówka do domu czy laweta).

Dopóki sprawy dotyczą wyłącznie mienia można w przybliżeniu policzyć ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym.

Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym za uszczerbek na zdrowiu?

Towarzystwo ubezpieczeniowe z tytułu OC może wypłacić odszkodowanie w wysokości nawet 5 milionów euro jeśli na tyle właśnie zostaną wycenione straty na zdrowiu poniesione przez poszkodowanych. Formalnego limitu tak naprawdę nie ma, bo jeśli odszkodowanie miałoby być wyższe niż limit, pozostała kwotę powinien dopłacić sprawca. W praktyce jednak niemal nigdy się tak nie dzieje, a najwyższe zasądzane odszkodowania za utratę zdrowia przekraczają nieco wspomniane wcześniej 2 miliony złotych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu