Jak ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania za szkody w ramach ubezpieczenia mieszkania, domu?

Jak ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania za szkody w ramach ubezpieczenia mieszkania, domu?

Wiele osób zastanawia się, jak jest ustalana wysokość roszczeń odszkodowawczych w ubezpieczeniach dobrowolnych, mieszkaniowych. Wysokość oferowanych rekompensat jest uzależniona od wariantu polisy ubezpieczeniowej. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak ubezpieczyciel określa wysokość należnego odszkodowania.

oszacowanie szkody

Polisa ubezpieczeniowa mieszkaniowa, a rekompensaty za szkody

Określenie wysokości odszkodowania to bardzo istotna kwestia dla każdego poszkodowanego. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych rekompensata ustalana jest z uwzględnieniem wariantu wykupionej polisy. Co do zasady tego typu produkty ubezpieczeniowe dzielone są na ubezpieczenie mienia:

  • w wartości rzeczywistej – w przypadku wartości rzeczywistej zakłady ubezpieczeń wykorzystują procentowy stopień zużycia ustalany w oparciu o wiek nieruchomości. Należy podkreślić, że sposób szacowania zużycia musi być uwzględniony zawsze w Ogólnych Warunkach Umowy. W innym wypadku szacowanie przez ubezpieczyciela nie będzie miało umocowania i stanie się bezprawne, a dla ubezpieczonego niewiążące. Zakłady ubezpieczeń bardzo często stopień zużycia określają z użyciem tabel, które przypisuje stopień wysłużenia danemu przedmiotowi z określeniem jego wieku. Taka tabela powinna być załączona do OWU, by stanowić wiążący element umowy.
  • w wartości odtworzeniowej – w tym wariancie ubezpieczenia rekompensata stanowi realny koszt związany z doprowadzeniem danej rzeczy do stanu sprzed szkody. Nie stosuje się tutaj stopnia zużycia przedmiotów. W takim wariancie ubezpieczenia stosowane jest rozliczenie kosztorysowe tworzone w oparciu o programy eksperckie np. NORMA, SEKOCENBUD. Poszkodowany otrzymujący, takie oszacowanie szkody musi zawsze dokładnie przeanalizować parametry stosowane do stworzenia kalkulacji np. stawkę za jedną roboczogodzinę, czy ceny materiałów.

Niestety poszkodowani dochodzący rekompensaty w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego często dostają rażąco niskie odszkodowania. Otrzymując niedostateczną rekompensatę skontaktuj się z nami. AutoMobilis bezpłatnie oceni wartość Twojej szkody. Świadczymy od lat odkup i dopłaty do odszkodowań. Wypłacamy naszym Klientom odszkodowania od ręki, a następnie samodzielnie dochodzimy ich zwrotu od ubezpieczyciela. Nie czekaj na odszkodowanie, skorzystaj z naszej oferty!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu