Niskie odszkodowanie dla rolników. Jak ustalany jest rozmiar szkód w rolnictwie?

Prawidłowa wycena szkody w uprawach to gwarancja otrzymania odszkodowania w kwocie odpowiadającej poniesionym stratom. Niestety praktyka pokazuje, że rolnicy borykają się bardzo często z zaniżonymi odszkodowaniami. Jak postępować, by uzyskać godną rekompensatę od ubezpieczyciela? Co jest przyczyną wypłaty za niskiego odszkodowania? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Główne problemy w likwidacji szkód w uprawach
Rzecznik Finansowy przeanalizował skargi dotyczące ubezpieczeń upraw i nakreślił główne aspekty, na które skarżą się poszkodowani. Niestety statystyki są porażające rolnicy nagminnie borykają się z:
- odmową wypłaty odszkodowania ok. 70% skarg
- zaniżeniem odszkodowań ok. 30% składanych skarg
- brakiem terminowości w likwidacji szkody
Jak zaznaczył Rzecznik najczęściej spotykane sytuacje sporne dotyczyły nieprawidłowości w ocenie rozmiarów szkody, błędów w wyliczeniach, przekraczania terminów rozpatrywania roszczenia, a także niewłaściwej interpretacji przepisów.
Opieszałość ubezpieczyciela zmorą dla rolników
Bardzo często skargi składane do RF dotyczyły opieszałości w reakcji ubezpieczyciela na zgłoszenie szkody. Zakłady ubezpieczeń tłumaczą, że szacowanie szkody w uprawach jest problematyczne ze względu na wystąpienie jej na dużym rozmiarze w zasięgu regionu. Szkody masowe dotyczą zazwyczaj skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do zatarcia szkody poprzez np. szybki wzrost upraw.
Terminowość newralgicznym aspektem dochodzenia rekompensaty
Ubezpieczyciel na mocy przepisów ma 30 dni na likwidację szkody. W szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu do 90 dni. Rozpatrzenie roszczeń w zakresie ubezpieczenia upraw w takim terminie stanowi spory problem. Ocena szkód jest procesem złożonym i powinna być przeprowadzona dwuetapowo. Pierwsze oględziny powinny odbyć się po zgłoszeniu, a kolejne na krótko przed samym zbiorem, gdyż wtedy można ocenić rzeczywisty rozmiar szkody. Praktyka pokazuje, że oględzin dokonuje się najczęściej raz tuż po zgłoszeniu szkody i nie jest to korzystne rozwiązanie dla rolników, gdyż często nie ma możliwości prawidłowego oszacowania wpływu danego zjawiska na finalny plon.
Szacowanie rozmiaru szkód w uprawie
Ocena szkody w uprawach następuje poprzez ustalenie powierzchni uszkodzonego pola i procentu zmniejszenia plonu. Następnie likwidator wylicza rozmiar szkody z uwzględnieniem sumy ubezpieczenia, wydajności plonu z 1 ha i ceny jednostkowej plonu. Niestety nagminnie zdarzają się błędy w wyliczeniach lub zastosowanie niewłaściwych parametrów. Rolnicy mający problem z uzyskaniem odszkodowania w odpowiedniej wysokości powinni skorzystać z pomocy Automobilis. Wypłacamy odszkodowanie rolnikom od ręki, a później we własnym zakresie dochodzimy rekompensaty od ubezpieczyciela. Nie musisz już czekać na odszkodowanie, skorzystaj z naszej oferty i nie walcz z ubezpieczycielem. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie określimy wartość należnego odszkodowania!
Recommended Posts

Wznowienie sprawy o odszkodowanie
13 maja 2019