Niskie odszkodowanie dla rolników. Jak ustalany jest rozmiar szkód w rolnictwie?

Niskie odszkodowanie dla rolników. Jak ustalany jest rozmiar szkód w rolnictwie?

Prawidłowa wycena szkody w uprawach to gwarancja otrzymania odszkodowania w kwocie odpowiadającej poniesionym stratom. Niestety praktyka pokazuje, że rolnicy borykają się bardzo często z zaniżonymi odszkodowaniami. Jak postępować, by uzyskać godną rekompensatę od ubezpieczyciela? Co jest przyczyną wypłaty za niskiego odszkodowania? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

odszkodowania-dla-rolników-768x512

Główne problemy w likwidacji szkód w uprawach

Rzecznik Finansowy przeanalizował skargi dotyczące ubezpieczeń upraw i nakreślił główne aspekty, na które skarżą się poszkodowani. Niestety statystyki są porażające rolnicy nagminnie borykają się z:

  • odmową wypłaty odszkodowania ok. 70% skarg
  • zaniżeniem odszkodowań ok. 30% składanych skarg
  • brakiem terminowości w likwidacji szkody

Jak zaznaczył Rzecznik najczęściej spotykane sytuacje sporne dotyczyły nieprawidłowości w ocenie rozmiarów szkody, błędów w wyliczeniach, przekraczania terminów rozpatrywania roszczenia, a także niewłaściwej interpretacji przepisów.

Opieszałość ubezpieczyciela zmorą dla rolników

Bardzo często skargi składane do RF dotyczyły opieszałości w reakcji ubezpieczyciela na zgłoszenie szkody. Zakłady ubezpieczeń tłumaczą, że szacowanie szkody w uprawach jest problematyczne ze względu na wystąpienie jej na dużym rozmiarze w zasięgu regionu. Szkody masowe dotyczą zazwyczaj skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do zatarcia szkody poprzez np. szybki wzrost upraw.

Terminowość newralgicznym aspektem dochodzenia rekompensaty

Ubezpieczyciel na mocy przepisów ma 30 dni na likwidację szkody. W szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu do 90 dni. Rozpatrzenie roszczeń w zakresie ubezpieczenia upraw w takim terminie stanowi spory problem. Ocena szkód jest procesem złożonym i powinna być przeprowadzona dwuetapowo. Pierwsze oględziny powinny odbyć się po zgłoszeniu, a kolejne na krótko przed samym zbiorem, gdyż wtedy można ocenić rzeczywisty rozmiar szkody. Praktyka pokazuje, że oględzin dokonuje się najczęściej raz tuż po zgłoszeniu szkody i nie jest to korzystne rozwiązanie dla rolników, gdyż często nie ma możliwości prawidłowego oszacowania wpływu danego zjawiska na finalny plon.

Szacowanie rozmiaru szkód w uprawie

Ocena szkody w uprawach następuje poprzez ustalenie powierzchni uszkodzonego pola i procentu zmniejszenia plonu. Następnie likwidator wylicza rozmiar szkody z uwzględnieniem sumy ubezpieczenia, wydajności plonu z 1 ha i ceny jednostkowej plonu. Niestety nagminnie zdarzają się błędy w wyliczeniach lub zastosowanie niewłaściwych parametrów. Rolnicy mający problem z uzyskaniem odszkodowania w odpowiedniej wysokości powinni skorzystać z pomocy Automobilis. Wypłacamy odszkodowanie rolnikom od ręki, a później we własnym zakresie dochodzimy rekompensaty od ubezpieczyciela. Nie musisz już czekać na odszkodowanie, skorzystaj z naszej oferty i nie walcz z ubezpieczycielem. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie określimy wartość należnego odszkodowania!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu