Odszkodowania rolnicze. Jak uzyskać wysoką rekompensatę pieniężną dla rolnika?
Codzienna praca w gospodarstwie rolnym niesie wiele niebezpieczeństw, które mogą spowodować znaczne szkody majątkowe. Szansą na ich naprawienie jest uzyskanie godnej rekompensaty pieniężnej w ramach polisy ubezpieczeniowej. Jak jednak uzyskać odszkodowanie rolnicze? I co zrobić, kiedy ubezpieczyciel odmawia lub zaniża należne świadczenie? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Polisa ubezpieczeniowa uchroni od znacznych strat pieniężnych
Jak pokazują statystyki każdego roku dochodzi do liczny wypadków w gospodarstwach rolnych. Specyfika tej pracy związana z opieką nad zwierzętami i obsługą wielu maszyn niesie znaczne ryzyko, które przekłada się na powstawanie szkód majątkowych. Na mocy obowiązujących przepisów rolnicy posiadający grunty rolne o powierzchni powyżej 1 ha mają obowiązek wykupu polisy ubezpieczeniowej OC z sumą gwarancyjną w przypadku szkody rzeczowej opiewającą na 1 000 000 euro. To pozwala im na dochodzenie stosownej rekompensaty, która umożliwia szybką likwidację szkody.
Jak uzyskać należne odszkodowania rolnicze?
W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć wniosek odszkodowawczy do odpowiedniego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W ramach odszkodowania rzeczowego możemy dochodzić zwrotu kosztów uszkodzonego mienia, kosztu wynajmu pojazdu zastępczego, a także utraconego dochodu w skutek niesprawnego mienia np. maszyn rolniczych. Bardzo istotne przy dochodzeniu odszkodowania jest rzetelne wypełnienie uzasadnienia wniosku, a także dołączenie materiału dowodowego udowadniającego powstałe zniszczenia. Zakład ubezpieczeń na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę wyda decyzję o odmowie lub przyznaniu odszkodowania.
Dopłata do odszkodowania, pomoc prawnika, czy samodzielna batalia?
Uzyskiwanie odszkodowań nie jest procesem łatwym. Dochodząc należnej rekompensaty należy wykazać się znajomością prawa, orzecznictwa sądowego, a także umiejętnościami negocjacyjnymi. Poszkodowany rolnik może uzyskać należne środki pieniężne na 3 sposoby:
- dopłata do odszkodowania – to rozwiązanie dla rolników, którzy już otrzymali odszkodowanie niestety w zbyt niskiej kwocie. Nagminną praktyką TU jest zaniżanie wypłacanych środków dla poszkodowanych. Dobrym rozwiązaniem dla rolników jest skorzystanie w takiej sytuacji z dopłaty do odszkodowania oferowanej przez Automobilis. Poszkodowany od ręki otrzymuje środki pieniężne, a firma odszkodowawcze później we własnym zakresie dochodzi stosownej rekompensaty.
- odkup odszkodowania – poszkodowani, którzy nie chcą samodzielnie borykać się z ubezpieczycielem mogą zdecydować się na odkup odszkodowania. Automobilis wycenia realną wartość szkody generuje propozycję wypłaty odszkodowania rolniczego. Po podpisaniu umowy przez poszkodowanego środki pieniężne wypłacane są od ręki, a kancelaria dochodzi rekompensaty od ubezpieczyciela.
samodzielne odzyskiwanie odszkodowania – poszkodowany może samodzielnie uzyskiwać odszkodowania rolnicze w wyżej opisany przez nas sposób. Musi jednak się liczyć, że z dużym prawdopodobieństwem zakład ubezpieczeń zaniży wartość szkody. Jak pokazują nasze statystyki poszkodowani samodzielnie uzyskują nawet o 60% niższe odszkodowanie, niż kancelarie prawne! Nie warto skazywać się na małą rekompensatę, odkup szkody jest rozwiązaniem problemów każdego rolnika.
Recommended Posts

Wznowienie sprawy o odszkodowanie
13 maja 2019