Odszkodowanie OC – Jak walczyć o pełną rekompensatę ?

Odszkodowanie OC – Jak walczyć o pełną rekompensatę ?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każdy kierowca ma więc świadomość, że w sytuacji, w której zostanie poszkodowany w wypadku czy kolizji z winy innego kierowcy, zostanie mu wypłacone odpowiednie odszkodowanie. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Istnieje wiele sytuacji, w których zakłady ubezpieczające nie wypłacają odpowiedniej rekompensaty, a poszkodowani w wypadku nie wiedzą jak zareagować, aby sprawa zakończyła się dla nich odpowiednim zadośćuczynieniem. Co zrobić w sytuacji kolizji lub wypadku ? Kilka ważnych wskazówek znajduje się w naszym najnowszym artykule.

Wypadki oraz kolizje to sytuacje stresowe, które są bardzo często wykorzystywane przez ubezpieczalnie. Osoby pokrzywdzone nierzadko nie chcą przechodzić zbędnej biurokracji oraz szeregu formalności, które mają w efekcie doprowadzić do większego odszkodowania. Poniżej podajemy wskazówki, co do tego jak osiągnąć pełne odszkodowanie OC .

Co warto wiedzieć ?

Jednym z najważniejszych elementów jest ustalenie winnego wypadku czy kolizji. W przypadku spisania oświadczenia i niespornej winy strony przeciwnej, nie ma potrzeby wzywania policji. Jeśli jednak pewność poszkodowanego jest zachwiana, nie jest on pewien co do zachowania sprawcy, a także jego intencji, najlepszym sposobem jest wezwanie policji. Ustalenia funkcjonariuszy, którzy zjawią się na miejscu zdarzenia są dla pokrzywdzonego pewnym materiałem dowodowym.

Kolejnym ważnym krokiem zbliżającym do uzyskania odpowiedniego odszkodowania OC jest niezwłoczne zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczającego. Zawsze warto zrobić to jak najszybciej, aby ślady wypadku czy kolizji nie pozostawiały wątpliwości. Od momentu zgłoszenia szkody ubezpieczalnia ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Zawsze należy pamiętać o tym, aby kosztorys strat przedstawiony przez ubezpieczalnie był zgodny z prawdą. Należy się z nim dokładnie zapoznać i dopilnować, aby koszty strat nie były zaniżone.

Odszkodowanie OC nie kończy się jedynie na zapewnieniu zwrotu kosztów poniesionych strat lub bezgotówkowej naprawie auta. Poszkodowany ma także prawo do skorzystania z dodatkowych świadczeń. Zaliczamy do nich np. korzystanie z pomocy drogowej czy holowanie, a przede wszystkim uzyskanie dostępu do pojazdu zastępczego. Warto pamiętać o tych możliwościach, ponieważ w sytuacjach stresowych oraz w przypadku braku wiedzy na ten temat, bardzo często nie korzystamy ze świadczeń, które są możliwe i zniwelowałyby negatywne skutki zdarzenia.

Jakie przepisy prawa warto znać ?

Podstawową wiedzą z zakresu prawa, którą powinien znać każdy kierowca jest art. 363. § 1 kodeksu Cywilnego. Mówi on wprost, że „naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”. Najważniejszym czynnikiem, który zapewni wypłatę odszkodowania OC adekwatnego do poniesionych strat jest kompleksowe wykazanie poniesionych strat. Jeśli mają Państwo problem z uzyskaniem należnego odszkodowania zapraszamy do kontaktu. Kancelaria Automobilis specjalizuje się w dopłatach do zaniżonych odszkodowań.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu