Odszkodowanie za pojazd zastępczy – kto może uzyskać należną rekompensatę finansową?

Samochód zastępczy to bardzo newralgiczny temat dla wielu poszkodowanych w wypadkach. Skala decyzji odmownych w zakresie wypłaty rekompensat jest bardzo znaczna. Kto może ubiegać się o odszkodowanie za wynajem samochodu zastępczego? Na jaki okres czasu przysługuje poszkodowanemu pojazd zastępczy? O tym wszystkim powiemy w poniższym artykule.

odszkodowania rolnicze

Samochód zastępczy, kto może z niego skorzystać?

Brak precyzyjnego określenia w przepisach, kto może korzystać z samochodu zastępczego dawała spore możliwości dla ubezpieczycieli w zakresie odmów wypłaty rekompensaty w tym zakresie. Początkowo Towarzystwa Ubezpieczeniowe stwierdzały, że prawo do pojazdu zastępczego mają jedynie poszkodowani, którym jest on niezbędny do wykonywania działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów motywowali tym, że wydatek na samochód zastępczy musi być ekonomicznie uzasadniony. Twierdzenie to było niezwykle krzywdzące i zmuszało wielu poszkodowanych do korzystania z komunikacji miejskiej lub innych opcji transportu. Sytuacja odmieniła się, gdy Sąd Najwyższy jednoznacznie uznał, że wynajem pojazdów zastępczych na koszt ubezpieczyciela jest należny też poszkodowanym, którzy pojazd wykorzystują jedynie do celów prywatnych. Niestety pomimo, tak przychylnego orzecznictwa wiele osób ma nadal problem z uzyskaniem odpowiedniej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego.

Jak uzyskać odszkodowanie za pojazd zastępczy?

Już na wstępie warto podkreślić, że poszkodowani nie mają obowiązku powiadamiać ubezpieczyciela o chęci skorzystania z pojazdu. Muszą jednak pamiętać, że odszkodowanie za wynajem samochodu zastępczego jest wypłacane po zakończeniu jego użytkowania. Poszkodowany może korzystać z samochodu na cały okres naprawy, czyli od momentu powstania szkody, aż do momentu oddania w użytkowanie własnego pojazdu. O zwrot kosztów za wynajem możemy ubiegać się samodzielnie lub oddać sprawę w ręce doświadczonej kancelarii prawnej. Automobilis świadczy samodzielnie wynajem pojazdów zastępczych całkowicie za darmo. Poszkodowany może z nich skorzystać, a kancelaria później we własnym zakresie będzie dochodzić zwrotu kosztów.

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania – co robić?

Jak wybrnąć z sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty rekompensaty. Dochodzenie odszkodowań nie jest zadaniem prostym. Niewłaściwie uargumentowany wniosek odszkodowawczy, czy nieodpowiedni materiał dowodowy są często powodem odmowy lub zaniżenia świadczeń. Godne odszkodowanie za pojazd zastępczy może uzyskać na kilka sposobów:

  • odkup odszkodowania – kancelaria Automobilis oferuje odkup odszkodowania. Wyceniamy wartość szkody, wypłacamy środki pieniężne poszkodowanemu, a następnie we własnym zakresie dochodzimy stosownej rekompensaty od ubezpieczyciela
  • dopłata do odszkodowania to rozwiązanie dla poszkodowanych, którzy otrzymali rażąco niskie odszkodowanie. Automobilis weryfikuje wartość szkody, wypłaca środki pieniężne poszkodowanemu, a następnie występuje do zakładu ubezpieczeń o zwrot stosownej kwoty
  • wynajem pojazdu bezpośrednio od kancelarii – poszkodowany może uniknąć problemów z uzyskaniem odszkodowania za pojazd zastępczy najmując go bezpośrednio od kancelarii. Dzięki temu może za darmo skorzystać z samochodu na cały okres naprawy uszkodzonego pojazdu, a kancelaria we własnym zakresie odzyska od ubezpieczyciela koszt takiego użytkowania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu