Otrzymane odszkodowanie jest ewidentnie zbyt niskie? Uważnie przejrzyj kosztorys naprawy!

Otrzymane odszkodowanie jest ewidentnie zbyt niskie? Uważnie przejrzyj kosztorys naprawy!

Wypłacanie należnego odszkodowania pozwalającego na usunięcie szkód powstałych w wyniku wypadku czy kolizji powinno być formalnością, w praktyce jednak bardzo często stanowi poważny problem. Tylko odpowiedni stopień czujności ze strony poszkodowanego, a także determinacji do tego, by dobrze zadbać o swój interes, może pozwolić mu uzyskać takie środki, jakie rzeczywiście są mu potrzebne. Musi on uważnie przyjrzeć się otrzymanej od ubezpieczyciela dokumentacji. Zajmijmy się więc jednym ze związanych z tym zagadnień

Wnikliwie sprawdź, czy na niczym nie oszczędzono

O tym, jak wyceniono poniesioną przez nas szkodę i naprawę uczestniczącego w zdarzaniu samochodu, dowiemy się przeglądając kosztorys naprawy pojazdu. Niezależnie od tego, w jakiej firmie został sporządzony, powinien zawierać on określone pozycje. Będzie to liczba i rodzaj operacji, jakie trzeba wykonać, by usunąć uszkodzenia. Tutaj możemy sprawdzić, czy nie zostało pominięte żadne z nich, a także czy wskazano właściwe metody, gwarantujące przywrócenie pojazdu do pełnej sprawności. Należy zwrócić baczną uwagę na podane koszty poszczególnych napraw, na które składają się także stawki roboczogodziny. Nie jest rzadkością, że w kalkulacji uwzględniane są np. uśrednione, podczas gdy w rzeczywistości nie da się znaleźć fachowca, który wykonałby potrzebną przy danym elemencie czy podzespole pracę za takie pieniądze. Wielkim polem do popisu dla kreatywnych pracowników towarzystw ubezpieczeniowych jest także kwestia części zamiennych. W wielu przypadkach stosują oni ceny najtańszych, jakie są na rynku – tymczasem ich jakość nie zawsze zapewnia przywrócenie samochodu do stanu sprzed zdarzenia. Ponadto, jeśli w naszym samochodzie znajdowały się części oryginalne czy o porównywalnych właściwościach technicznych, to właśnie takie nam się należą.

Żądaj pokrycia realnych kosztów prawidłowej naprawy

Pamiętajmy, że od sposobu, w jaki zostanie naprawiony nasz samochód zależy dalsze bezpieczeństwo jego użytkowania, a także poziom bezawaryjności. Osobna sprawa to po prostu to, że nie możemy na zaistniałym zdarzeniu być stratni – a właśnie tak przecież będzie, gdy odszkodowanie z OC sprawcy nie pozwala nam na przywrócenie pojazdu do właściwego stanu, czy nie rekompensuje nam spadku jego wartości. Tutaj pojawia się jednak problem. Nawet mając w ręku opinię niezależnego rzeczoznawcy, który jednoznacznie wykazał, że kosztorys naprawy nie został sporządzony prawidłowo, nie mamy pewności, czy ubezpieczyciel nieprzymuszony wyrokiem sądu zechce nam wypłacić to, co nam się należy. Wejście na drogę sądową oznacza jednak wikłanie się w kosztowne ze względu na niezbędne wsparcie prawnika, a przede wszystkim przewlekłe, postępowanie. Rozwiązaniem jest więc skorzystanie z oferty firmy AUTOMOBILIS, która odkupi szkodę i natychmiast wypłaci poszkodowanemu taką kwotę, jaką powinien otrzymać.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu