Rażąco niska wycena szkody – co sprawia, że kalkulacja naprawy jest tak niekorzystna?

Poszkodowani potrafią przecierać oczy ze zdumienia otrzymując wycenę kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Widniejąca kwota pieniężna w wielu przypadkach nie pokrywa nawet w połowie koniecznych do wykonania napraw. Jak to możliwe, że wycena szkody jest tak rażąco niska? Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują pewne triki, które wpływają na wysokość wypłacanego odszkodowania. Dlatego zawsze warto upewnić się, czy otrzymana wycena szkody jest prawidłowo sporządzona.

wycena szkody

Kalkulacja szkody zawsze na korzyść ubezpieczyciela

Pokrzywdzeni w wypadkach nie mają świadomości, jak łatwo jest zaniżyć wycenę naprawy ich pojazdu. Panuje złudne przekonanie, że programów do kalkulacji szkody nie da się oszukać i rzeczoznawca obsługujący aplikację zawsze nakreśla realną wycenę naprawy. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od zastosowanego oprogramowania do wyceny szkody likwidator ma możliwość wprowadzania licznych korekt i dodatkowych założeń. Sposobem na niskie odszkodowanie jest zaniżenie wyceny pojazdu przed szkodą. Wystarczy, że ubezpieczyciel nie uwzględni wyposażenia dodatkowego lub niskiego przebiegu pojazdu i już jego wartość jest zdecydowanie niższa, w rezultacie czego uzyskana zostaje zaniżona wycena szkody. Newralgiczną kwestią jest też stawka za roboczogodzinę. To bardzo duże pole do manipulacji, gdyż TU w większości przypadków stosują stawki obowiązujące w bardzo tanich warsztatach. Kwoty te mają się nijak do stawek oferowanych w ASO. Na koniec warto też wspomnieć o zastosowaniu do naprawy pojazdu najtańszych części zamiennych, a nie oryginalnych elementów. Niestety podróbki nieznanego pochodzenia nigdy nie zagwarantują takiej jakości i bezpieczeństwa, jak oryginalne elementy. Jak widać sposobów na zaniżenie odszkodowania jest wiele. Jak jednak postępować, by nie dać się oszukać przez likwidatora?

Zaniżona wycena szkody, jak ją rozpoznać?

Otrzymując kosztorys od likwidatora szkody zawsze zweryfikujmy wszystkie podane parametry samochodu. Wycena szkody musi być zgodna ze stanem faktycznym, a zdarza się, że ubezpieczyciel popełnia błędy w tak podstawowych kwestiach. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, czy likwidator uwzględnił wszystkie konieczne naprawy pojazdu. Niestety częstą praktyką jest pomijanie niektórych uszkodzeń. Następnie poszkodowany powinien sprawdzić części oferowane w wycenie, czy są dostępne w sprzedaży. Należy też zwrócić uwagę na to, czy pasują do danego modelu pojazdu! Analizujmy krok po kroku każdą pozycję, gdyż “diabeł tkwi w szczegółach” i może mieć znaczący wpływ na oferowane odszkodowanie.

Odwołanie od wyceny, czy dopłata do odszkodowania?

Spostrzegłszy, że miała miejsca zaniżona wycena szkody, nie należy załamywać rąk. Otrzymanie pieniędzy na konto nie jest równoznaczne z zamknięciem postępowania odszkodowawczego. Poszkodowany ma dwa sposoby na uzyskanie wyższych świadczeń pieniężnych:

  • złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela – otrzymując wycenę szkody poszkodowany ma prawo do złożenia odwołania. W piśmie należy rzetelnie uargumentować, dlaczego nie zgadzamy się z zaproponowaną stawką. Niezbędne może okazać się uzyskanie rzetelnej wyceny od niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Tak przygotowany dokument kierujemy do właściwego ubezpieczyciela, który ponownie rozpatruje naszą szkodę.

  • skorzystanie z dopłaty do odszkodowania – poszkodowany może uzyskać od reki dopłatę do już otrzymanego odszkodowania. O czym mowa? O sprzedaży prawa do dochodzenia świadczeń w ramach szkody. Zbywając swoje roszczenie kancelarii prawnej nie tracimy już otrzymanych środków pieniężnych, a jedynie otrzymujemy dodatkową stawkę bez zmagań z ubezpieczycielem. Kancelaria na podstawie otrzymanego kosztorysu wycenia realną wartość szkody i wypłaca dopłatę poszkodowanemu. Następnie już we własnym zakresie bez udziału pokrzywdzonego dochodzi rekompensaty od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Dowiedzenie w sposób bezsporny, że miała miejsce zaniżona wycena szkody nie jest zadaniem trudnym. Nie przekłada się to jednak bezpośrednio na możliwość wyegzekwowania należnych środków od ubezpieczyciela. Należy sprawić, by problem rozstrzygał nie on, ale sąd. Postępowanie takie jednak często okazuje się bardzo długotrwałe, w dodatku udział w nim w roli strony pochłania dodatkowe koszty. Nie każdy ma tymczasem dość czasu: trzeba przecież naprawić samochód w sposób zapewniający mu bezpieczeństwo i niezawodność, albo odzyskać włożone w to pieniądze. Najszybszym sposobem na to, by zaniżona wycena szkody przestała być problemem, jest sprzedaż roszczenia firmie AUTOMOBILIS.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu