Świadczenia z OC sprawcy wypadku

Świadczenia z OC sprawcy wypadku

Doświadczenie uczy, że nawet bardzo bezpieczna i ostrożna jazda nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa na drodze. Niestety kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i prowadzą swoje pojazdy zgodnie ze wszelkimi zasadami nie raz padają ofiarą piratów drogowych, którzy przez swoje lekkomyślne postępowanie nie tylko narażają swoje zdrowie i życie, ale również powodują szkody u innych kierujących. Bycie ofiarą zdarzenia drogowego powoduje nie tylko wiele kłopotów związanych z dochodzeniem odszkodowania za zniszczony pojazd, ale może także sprawić poważne problemy w życiu zawodowym i osobistym. Często zdarzają się sytuacje, w których niewinny uczestnik wypadku nie dociera na ważne spotkanie z klientem, czy od dawna oczekiwaną wizytę u lekarza. W takich sytuacjach warto wiedzieć o obowiązkach ubezpieczycieli wobec ofiar wypadków drogowych.

Prawa ofiar wypadków drogowych

Mało kto wie, że obowiązkiem ubezpieczyciela w ramach polisy OC jest nie tylko naprawienie szkody powstałej w wyniku wypadku drogowego. Polskie sądy rozpoznając sprawy odszkodowawcze przyjmują za zasadne ubieganie się od ubezpieczycieli zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, którym poszkodowany kontynuował przerwaną wypadkiem podróż. Warto pamiętać, że sprawca wypadku, ani jego ubezpieczyciel nie mogą uchylać się od tego obowiązku albo uznać go za wypełniony zapewniając poszkodowanemu kontynuowanie podróży np. środkami transportu publicznego. Z drugiej strony – zgodnie ze stanowiskiem sądów – wydatki na wynajem pojazdu muszą być „celowe” – a więc faktycznie konieczne do kontynuowania podróży oraz „ekonomiczne”, czyli zgodne ze zwyczajowymi kosztami tego typu usług. Niestety w praktyce trudno jest uzyskać samochód zastępczy z oc sprawcy wypadku. Jak wyegzekwować ten obowiązek?

Skuteczna pomoc w dochodzeniu swoich praw

Niestety w praktyce ubezpieczyciele uchylają się od tego obowiązku, zasłaniając się niewłaściwie interpretowanymi przepisami prawa, wewnętrznymi regulacjami, czy nieobejmowaniem tego typu usług przez polisę OC sprawcy wypadku. Poza tym w stresującej sytuacji, jaką jest wypadek i przy zdenerwowaniu związanym z niemożnością kontynuacji podróży trudno myśleć o egzekwowaniu swoich praw. Poza tym bardzo często dochodzenie zwrotu kosztów wynajmu „na własną rękę” kończy się przegraną. W takich sporach konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto zwrócić się do instytucji, która nie tylko zagwarantuje w takiej sytuacji pojazd zastępczy, ale będzie dochodzić zwrotu kosztów jego wynajmu. Kancelaria Automobilis oferuje w takich sytuacjach wynajem wszelkiego typu pojazdów umożliwiających komfortowe kontynuowanie podróży oraz samodzielnie dochodzi zwrotu kosztów wynajmu z OC sprawcy wypadku. Nasze doświadczenie w egzekwowaniu tego typu roszczeń gwarantuje, że nie będziesz musiał martwić się kosztami kontynuacji podróży. Pracownicy Automobilis oczekują na zgłoszenia i oferują szybką pomoc w trudnych sytuacjach zdarzeń drogowych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu