Ubezpieczenie AC – poznaj pułapki skutkujące zaniżonym odszkodowaniem

Ubezpieczenie AC – poznaj pułapki skutkujące zaniżonym odszkodowaniem

Nabywając polisę AC kierowcy liczą na szczególną ochronę swojego pojazdu. Przemyślany zakup ubezpieczenia autocasco to solidne zabezpieczenie ewentualnych roszczeń. Niestety nieostrożne zawarcie umowy może skutkować zaniżonym odszkodowaniem w przyszłości. Dla uniknięcia problemów prezentujemy 5 najpopularniejszych elementów umowy, które wpływają na wysokość odszkodowania.

odszkodowanie za wypadek

Nie każda polisa AC gwarantuje godne odszkodowanie

Zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa AC zawsze jest zawarty w umowie i Ogólnych Warunkach Umowy. Decydując się na zakup ubezpieczenia należy dokładnie przeanalizować wszelkie zapisy istniejące w dokumentacji. Niestety nie każda polisa AC gwarantuje wypłatę godnych świadczeń odszkodowawczych. Dla przybliżenia tego problemu opiszemy 5 elementów umów AC, które skutkują niskim odszkodowaniem.

  • franszyza integralna – to zmora dla wielu poszkodowanych, których szkoda opiewa na niewielkie sumy. Franszyza integralna obejmuje niewielkie szkody, które w ocenie ubezpieczyciela są dla niego nieopłacalne do likwidacji. Zawierając polisę AC należy zwrócić uwagę na jaką sumę opiewa franszyza integralna, dość często nie musi to być wprost podana kwota, a np. procent stanowiący część sumy ubezpieczenia samochodu. Mając wpisaną franszyzę na poziomie 300 zł, gdy wartość szkody będzie opiewać na stawki do tej kwoty nie otrzymamy żadnej rekompensaty pieniężnej za wypadek.
  • udział własny – kolejnym sposobem na niskie odszkodowanie za wypadek samochodowy jest udział własny. Pod tym pojęciem kryje się część szkody, którą poszkodowany zgadza się pokryć z własnej kieszeni. Bardzo często ubezpieczyciel w zamian za takowy zapis w umowie oferuje niższą składkę ubezpieczenia. Udział własny jest zapisany w polisie w formie procentowej. Gdy zgodzimy się na 30% oznacza to, że właśnie o taki procent zostanie pomniejszona wartość wypłacanego odszkodowania.
  • likwidacja szkody na podstawie kosztorysu – kupując polisę AC musimy wiedzieć, że istnieje kilka sposobów likwidacji szkód. Tanie polisy AC bardzo często mają wpisaną metodę likwidacji szkody tzw. kosztorysową. Oznacza to, że na podstawie kalkulacji szkody dostajemy pieniądze na konto i sami decydujemy, gdzie naprawić samochód. Brzmi dobrze? Nic bardziej mylnego, bardzo często wypłacone środki nie starczają na naprawę pojazdu. Fatalne stawki robocizny, uwzględnienie amortyzacji części odbijają się na wartości wpisanej w kosztorys.
  • ubezpieczenie malejące – zakłady ubezpieczeń stosują sumę ubezpieczenia malejącą z czasem. Zakładając, że samochód w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej starzeje się, dlatego po wypadku do obliczenia wartości rekompensaty uwzględnia się wartość pojazdu w dniu zdarzenia. Jest to zapis niezwykle krzywdzący w przypadku samochodów nowych, gdzie po kilku miesiącach możemy stracić nawet 20% wartości.
  • obniżenie wartości – osoby, które ubezpieczając pojazd zaniżają jego wartość muszą liczyć się z zaniżonym odszkodowanie, gdyż rekompensata wypłacana jest z uwzględnieniem ceny pojazdu.

Otrzymałeś za niskie odszkodowanie? Masz wątpliwości co do wysokości wypłaconej rekompensaty? Skontaktuj się z nami! Bezpłatnie sprawdzimy wartość Twojej szkody. Automobilis świadczy odkup i dopłaty do odszkodowań. Decydując się na współpracę z nami otrzymasz należną Ci rekompensatę od ręki!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu