Utrata wartości handlowej auta – czy zawsze należna jest rekompensata?

Utrata wartości handlowej auta – czy zawsze należna jest rekompensata?

Jeżeli kiedykolwiek będziemy uczestnikiem kolizji to warto pamiętać, że możemy wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia z roszczeniem z tytułu utraty wartości handlowej auta. Sprawę najlepiej wyjaśnia uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 roku. W rozporządzeniu czytamy, że odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu może obejmować nie tylko koszty naprawy, ale również kwotę odpowiadającą różnicy między ceną rynkową naszego auta przed wypadkiem, a po naprawie. Warto przytoczyć tutaj stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która twierdzi, że wypłata zadośćuczynienia z tytułu utraty wartości handlowej samochodu powinna być obowiązkiem ubezpieczyciela.

O rekompensatę może starać się każdy kierowca

Wspomnijmy również o art. 361 § kodeksu cywilnego, w którym czytamy, że po stronie sprawcy zdarzenia występuje obowiązek pełnej rekompensaty strat. Odszkodowanie powinno zawierać koszty naprawy pojazdu oraz kwotę odzwierciedlającą utraconą wartość rynkową samochodu. Rzecznik Ubezpieczonych podkreśla, że sprzedaż pojazdu powypadkowego najczęściej wymaga obniżenia ceny. O rekompensatę z wyżej przedstawionego tytułu może wystąpić każdy kierowca. Jednak największe szanse na otrzymanie zadośćuczynienia mają właściciele nowych samochodów, których wiek nie przekracza sześciu lat. Jednak warto powołać się na słowa Rzecznika Finansowego, który zaznacza, że w przypadku tego roszczenia, to nie wiek auta jest powodem do określenia tego, czy poszkodowanemu należą się pieniądze i w jakiej wysokości. Sam fakt, że utrata wartości auta nastąpiła jest wystarczający.

Zobacz, kto ma największe szanse na uzyskanie takiego odszkodowania

Warto wspomnieć, że wysokość szkody z tytułu utraty wartości handlowej ustalana jest przez biegłych rzeczoznawców na podstawie Instrukcji określania rynkowego ubytku wartości pojazdów nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009, stworzonej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot. Zaznaczmy, że dokument nie jest uchwalonym przepisami prawa. Jednak odwołując się do jego zapisów można ustalić, czy w ogóle mamy szanse otrzymać pieniądze z tego tytułu. Do uznania, że w danym pojeździe powstała szkoda kwalifikują się auta, które między innymi były w dobrym stanie technicznym, mają mniej niż sześć lat, naprawa ich jest technicznie i ekonomicznie zasadna oraz jest to ich pierwsze uszkodzenie o charakterze kolizyjnym. Jeśli nasz samochód spełnia powyższe kryteria, to śmiało możemy wystąpić i starać się o takie odszkodowanie.

Postaw na profesjonalną pomoc w uzyskaniu pieniędzy

Rekompensata z tytułu utraty wartości pojazdu nie jest częścią odszkodowania, które przeznaczone jest na naprawę samochodu. Kierowca musi wystąpić do ubezpieczyciela z osobnym wnioskiem, w którym wykaże, że cena rynkowa naszego auta zmalała po wypadku. Bardzo często zdarza się, że firmy zaniżają kwotę należnej nam rekompensaty. Walka o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej samochodu jest czasochłonna. Warto postawić na specjalistów, którzy pomogą nam w uzyskaniu odpowiedniego zadośćuczynienia. Kancelaria Automobilis oferuje kompleksową pomoc w takich sprawach. Nasi wykwalifikowani pracownicy służą również doradztwem i pomocą w wyjaśnieniu wszystkich niezrozumiałych przepisów.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu