Utrata wartości samochodu to podstawa do rekompensaty pieniężnej po wypadku!

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mają świadomość, że należne jest im odszkodowanie za uszkodzenia powstałe na pojeździe. Mało jednak z nich pamięta o rekompensacie za utratę wartości samochodu. Nie warto zapominać o tym roszczeniu, gdyż ma znaczny wpływ na przyznane odszkodowanie. Jak postępować, by Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaciło należne środki pieniężne za pomniejszoną wartość handlową?

utrata wartości samochodu

Samochód po wypadku zawsze traci na wartości

Kolizje drogowe odbijają znaczne piętno na stanie technicznym pojazdów. Poszkodowani zgłaszając szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego sprawca wykupił polisę OC otrzymają stosowne odszkodowanie. Wypłacone pieniądze umożliwią naprawę, jednak nie zwrócą wartości samochodu sprzed feralnego zdarzenia. Ceny pojazdów powypadkowych zawsze są zdecydowanie niższe. Utrata wartości samochodu stanowi doskonałą podstawę do dochodzenia kolejnej rekompensaty od ubezpieczyciela. Należy jednak podkreślić, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo niechętnie wypłacają tego typu odszkodowania. Prawo jest jednak po stronie poszkodowanych i śledząc orzecznictwo Sądu Najwyższego możemy zaobserwować, że uszkodzenie pojazdu nie obejmuje jedynie kosztów niezbędnych do jego naprawy, ale też różnice między wartością samochodu przed i po wypadku. Jak jednak zawalczyć o należne roszczenie?

Ustal wysokość należnego odszkodowania

Poszkodowani chcący uzyskać rekompensatę pieniężną z tytułu utraconej wartości pojazdu zobowiązani są do zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela. W swoim wniosku należy jednak dokładnie nakreślić ile wyniosła utrata wartości pojazdu. I tutaj pojawia się problem, bo jak wykonać takowe obliczenia? Wytyczne do przeprowadzenia obliczeń możemy znaleźć w Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów, która została sporządzona przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot. Oczywiście poszkodowani mogą też skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego, który określi o jaką wysokość odszkodowania powinien zabiegać poszkodowany. Po sporządzeniu zgłoszenia szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na podjęcie decyzji co do wypłaty roszczenia.

Odmowa lub zaniżenie wypłaconego odszkodowania – co robić?

Niestety poszkodowany musi być gotowy, że w wielu przypadkach TU kwestionuje zasadność roszczenia i może odmówić lub zmniejszyć wypłacane odszkodowanie. W takie sytuacji poszkodowany ma prawo do wniesienia sprawy do sądu. To wiąże się jednak z ryzykiem przegrania sprawy i sporymi kosztami na reprezentację prawnika, a także opłaty sądowe. Drugim sposobem na otrzymanie rekompensaty pieniężnej jest skorzystanie z dopłat do odszkodowań. Właściciele uszkodzonych pojazdów mają prawo do sprzedaży prawa do wierzytelności kancelarii prawnej. Decydując się na ten krok poszkodowany od ręki otrzymuje dopłatę do odszkodowania, a kancelaria we własnym zakresie otwiera postępowanie względem ubezpieczyciela. Właściciel nie bierze już jednak udziału w dalszej batalii z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu