Za utratę wartości Twojego samochodu należą Ci się pieniądze. Jak określić ich wysokość?

Za utratę wartości Twojego samochodu należą Ci się pieniądze. Jak określić ich wysokość?

Są zdarzenia, których skutków cofnąć się już nie da. Do takich należy wiele kolizji czy wypadków drogowych. Uczestniczące w nich samochody, które wymagały w związku z tym mniej lub bardziej poważnych napraw, zawsze tracą na swojej wartości. Teoretycznie, jeśli tylko nasz pojazd nie był cennym unikatem, nie powinno nas to martwić – przecież każdy ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. W praktyce jednak, ubezpieczyciele bardzo często nie wywiązują się należycie ze swoich zobowiązań.

Już nie napiszemy „bezwypadkowy”. To wiele znaczy. Ile?

Niezależnie od tego, jak wysokimi umiejętnościami będą mogli się pochwalić naprawiający nasz samochód fachowcy, nie zawsze da się usunąć wszelkie ślady zdarzenia. Niezależnie zresztą od tego, fakt udziału w wypadku zawsze stanowi wadę samą w sobie, o której należy poinformować potencjalnego nabywcę. A zatem, ponosimy dodatkową szkodę. Im rozmiary poniesionych przez nas szkód są większe, a pojazd nowszy, tym większa jest także utrata jego wartości handlowej. Za to także należy nam się odszkodowanie. Uchwała Sądu Najwyższego z 2001 roku (sygn. akt III CZP 57/01, OSNC 2002/5/57) rozwiała w tej sprawie wszelkie wątpliwości, jakie mieli do tamtej pory ubezpieczyciele, różnie podchodząc do tego zagadnienia.

Aby ustalić w jakim stopniu naprawiony po wypadku samochód stracił na wartości, potrzebne są jednak dość złożone wyliczenia. Samodzielne ich wykonanie jest zasadniczo niemożliwe – jest to zadanie dla rzeczoznawców. Prawo nie reguluje sposobu, w jaki należy to robić. Wiadomo jednak że wymaga to zebrania szeregu szczegółowych danych, dotyczących wartości auta przed zdarzeniem, czasu jego użytkowania, a także, rzecz jasna, powstałych uszkodzeń. Stosuje się do tego odpowiedni wzór bądź oprogramowanie. Określona wysokość straty jest każdorazowo rezultatem odrębnych wyliczeń i trudno tu wskazywać jakieś konkretne prawidłowości.

Co należy zrobić, aby otrzymać te pieniądze?

Mimo jasnych wytycznych, także ze strony KNF, wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych traktuje wyrównanie utraty wartości jedynie jako dodatkową opcję, o istnieniu której nawet nie informuje. Jest to kolejna przyczyna tego, że wielu poszkodowanych otrzymuje zaniżone odszkodowania powypadkowe z OC sprawcy. Konieczne jest więc złożenie w tej sprawie odrębnego wniosku. Szanse na to, że spotka się on z przychylną reakcją ubezpieczyciela są podobne, jak w przypadku wszystkich innych wątpliwych ich zachowań przy wycenie szkód. W praktyce, jedynym pewnym sposobem na uzyskanie odszkodowania w wysokości odpowiadającej poniesionym stratom jest sięgniecie po fachową pomoc prawną i skierowanie sprawy do sądu. To jest jednak kosztowne i długotrwałe. Dużo szybszym sposobem na to, by pieniądze, które należą się poszkodowanemu mogły trafić do jego rąk, jest sprzedanie tej szkody. AUTOMOBILIS zatrudnia doświadczonych fachowców, dla których unikające wywiązywania się ze swoich powinności Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie są poważnym przeciwnikiem. Dlatego możemy natychmiast wypłacać pieniądze naszym klientom, a potem spokojnie je odzyskiwać.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnia: 1,00 z 5)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu