Właściwe postępowanie w przypadku szkód komunikacyjnych

Właściwe postępowanie w przypadku szkód komunikacyjnych

Dla każdego kierowcy kolizja, czy wypadek to bardzo stresujące wydarzenie. Jednak wraz z opadnięciem emocji związanych z tego typu wydarzeniem wcale nie rozwiązują się problemy wynikłe z uszkodzenia samochodu. Oczywiście można powiedzieć, że jeżeli zdarzenie drogowe kończy się jedynie na uszkodzeniu pojazdu to kierowca i jego pasażerowie mieli dużo szczęścia. Pomimo tego każdemu kierowcy zależy, aby jego samochód, jak najszybciej wrócił do pełnej sprawności – stąd tak ważnym jest szybkie uzyskanie należnego odszkodowania. Jednak jego wypłata, a nawet samo uzyskanie należnego świadczenia nie jest łatwe, a posiadacz samochodu powinien przygotować się na wiele trudności.

Co zrobić po wypadku, czy kolizji?

Pierwszą czynnością, którą powinien wykonać posiadacz uszkodzonego pojazdu jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. W zależności od jej rozmiarów zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie – nieco inaczej będzie ono wyglądać w przypadku tzw. szkody całkowitej, czyli w sytuacji, gdy samochód będzie kwalifikował się do kasacji, a inaczej w przypadku uszkodzeń, które opłaca się naprawić. W każdym razie aby ocenić wartość szkody ubezpieczyciel skieruje do posiadacza pojazdu rzeczoznawcę – jego podstawowym zadaniem będzie udokumentowanie szkody oraz jej wycena. Od jakości pracy rzeczoznawcy w dużym stopniu zależy wysokość odszkodowania, które zostanie zaproponowane poszkodowanemu przez ubezpieczyciela. Z drugiej strony należy pamiętać, że podstawowym interesem każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest wypłacenie poszkodowanemu jak najniższego odszkodowania. Stąd też przeważnie propozycje składane przez ubezpieczyciela nie w pełni rekompensują wysokości poniesionych strat. Niekiedy kierowcy dochodząc na własną rękę odszkodowania zgadzają się na proponowane sumy, inni decydują się na wejście na drogę procesu sądowego, są też tacy, którzy zniechęceni trudnościami formalnymi w ogóle rezygnują z dochodzenia przysługujących im praw. Bez względu na okoliczności warto pamiętać, że dochodzenie odszkodowania na własną rękę – zwłaszcza od Towarzystwa Ubezpieczeniowego – jest bardzo trudne. Dlatego warto w tego typu sprawach skorzystać z pomocy instytucji mających doświadczenie w sprawach odszkodowawczych.

Kierowca pokrzywdzony przez ubezpieczyciela

Niewypłacenie poszkodowanemu właścicielowi pojazdu odszkodowania odpowiadającego pełnej wysokości poniesionych strat jest sprzeczne z polskim prawem. Dlatego w takiej sytuacji istnieją duże szanse na otrzymania odszkodowania, które pozwoli na naprawę wszelkich uszkodzeń spowodowanych kolizją, czy wypadkiem. Dla uzyskania takiego świadczenia właściciel pojazdu może podjąć szereg czynności, nie wyłączając wytoczenia ubezpieczycielowi sprawy cywilnej. Bez względu na okoliczności konkretnej sprawy warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą dobrać adekwatne do sytuacji środki prawne. Niestety w polskich realiach samodzielne dochodzenie odszkodowania jest bardzo trudne, stąd tak ważna jest pomoc doświadczonych specjalistów. Kancelaria Automobilis oferuje też szybki odkup szkód komunikacyjnych. To oznacza, że poszkodowany może od ręki otrzymać należne środki pieniężne i dokonać naprawy uszkodzonego pojazdu. Automobilis we własnym zakresie będzie dochodzić później zwrotu rekompensaty od ubezpieczyciela. Odkup szkody to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na uzyskanie należnego odszkodowania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu