Zanim wystąpisz o odszkodowanie – jak się zachować, gdy nastąpi wypadek komunikacyjny?

Zanim wystąpisz o odszkodowanie – jak się zachować, gdy nastąpi wypadek komunikacyjny?

Zanim wystąpisz o odszkodowanie, ten wypadek komunikacyjny niestety musi się zdarzyć. Nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy i w jakich okolicznościach, ani czy w ogóle się to stanie. W samym momencie zdarzenia będzie Ci trudno zebrać myśli. Jeśli jednak nie spanikujesz, może przypomnisz sobie ten tekst i wykorzystasz zawarte w nim informacje.

Wypadek komunikacyjny – Kluczowe sekundy

Kiedy zdarza się wypadek komunikacyjny, ostatnie o czym się myśli to wystąpienie o odszkodowanie. Słusznie.

Pierwsze co musisz zrobić bezpośrednio po wypadku, to upewnić się, że TOBIE nie zagraża kolejne niebezpieczeństwo. W tym momencie działa się instynktownie jednocześnie oceniając odniesione obrażenia, wynikłe z wypadku zagrożenie i możliwości ratunku.

Nawet w tych kluczowych kilku sekundach najlepiej radzą sobie osoby, które potrafią zachować zimną (na ile to możliwe) krew.

Natychmiast po ocenie własnej sytuacji, należy sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje POMOCY. Jest to też pierwsza rzecz, którą należy zrobić, jeśli nie jest bezpośrednio poszkodowanym fizycznie wypadku. W dalszym ciągu należy zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo.

Wypadek komunikacyjny – Kluczowe minuty

W kolejnych kilku minutach przynajmniej części uczestników udaje się działać rozsądnie. Powinni oni wówczas:

Spróbować ugasić pożar, jeśli taki wybuchł, za pomocą gaśnicy samochodowej;

Wezwać policję, pogotowie lub inne potrzebne służby;

Udzielić pierwszej pomocy, ale nie przenosić żadnej osoby, która mogła w wyniku wypadku mieć uszkodzony kręgosłup;

Zabezpieczyć miejsce wypadku komunikacyjnego (ustawienie trójkąta ostrzegawczego, światła awaryjne, inne potrzebne działania);

Starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

Te same zasady dotyczą sprawcy, świadka i ofiary zdarzenia.

Kilka czynności, które pomogą potem wystąpić o odszkodowanie

Jeśli wszystkie pilne czynności zostały ukończone, warto przystąpić do tych powiązanych z przyszłym wystąpieniem o odszkodowanie.

Sprawcę należy poprosić o okazanie jakiegoś dowodu tożsamości. Przy okazji można zapytać czy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej (OC). Może okazać się, że sprawę uda się rozwiązać szybko i polubownie.

Jeśli są świadkowie zdarzenia, warto poprosić ich o jakiś kontakt, a najlepiej spisać ich imiona i nazwiska. Mając przy sobie telefon, można zrobić kilka zdjęć, a po przyjeździe policji – złożyć zeznanie i zapytać jaka jednostka policji będzie się zajmować sprawą. Funkcjonariusze na podstawie oględzin miejsca zdarzenia tworzą notatki służbowe, a potem też raport, które są kluczowymi dowodami dla ubezpieczyciela.

Późniejsze czynności

O odszkodowanie zazwyczaj występuje się dopiero po pewnym czasie od samego zdarzenia. Przed wystąpieniem o odszkodowanie dobrze byłoby wiedzieć kto jest ubezpieczycielem, jak jest numer polisy, jaka sygnatura sprawy, oraz dokumenty (np. wyciąg z policyjnego raportu) potwierdzające przebieg zdarzenia.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Certyfikat Programu
rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Programu